Stopnie Zodiaku i Septener- Gwiazda Magów

   Wszyscy wiedzą, że pas zodiakalny dzieli się na 12 części zwanych znakami lub fazami Zodiaku. Mniej już osób wie, że pojedynczy znak nie jest jednorodny na całej swojej długości.

Są dwie metody podziału znaków na mniejsze odcinki. Najpierw omówię tzw. system egipski, który wiąże stopnie ze znakami Zodiaku.

Jest to metoda bardzo prosta. Do kolejnych stopni przyporządkowane są znaki od Barana do Ryb i tak w kółko. Przy czym wiemy, że na jeden znak przypada 30 stopni. Znaków mamy 12, więc w ramach 30 stopni otrzymujemy 2 razy powtórzenie wszystkich 12 znaków + 6 kolejnych. Z tego wynika, że dla znaków męskich pierwszy stopień jest przyporządkowany fazie Barana, ostatni zaś Panny. W znakach żeńskich z kolei pierwszy stopień przyporządkowany jest fazie Wagi, ostatni zaś Ryb.

Przykład:

  1. znak Barana – 1.st. Baran , 2.st. Byk  , 3.st. Bliźnięta  , ………., 30.st. Panna     (24+6)

  2. znak Byka   – 1.st. Waga  , 2.st. Skorpion  , 3.st. Strzelec , …….., 30.st. Ryby      (6+24)

Następne stopnie analogicznie, naprzemiennie w znakach męskich i żeńskich.

Jest też inny, tzw. system chaldejski podziału faz zodiakalnych, oparty nie na znakach ale planetach. Kolejnym stopniom przypisane są więc nie znaki, ale planety (w tym światła). Przy czym wykorzystuje się tutaj tylko 7 planet widocznych gołym okiem w porządku określanym przez  Septener nazywany również Gwiazdą Magów.

            septener       septener-2

Kolejnym stopniom przyporządkujemy planety zaczynając od Marsa-1  , poprzez Słońce-2   , Wenus-3   , Merkury-4   , Księżyc-5   , Saturn-6   , Jowisz-7   ; czyli 1.st. Barana to Mars  , 2.st.-Słońce  , 3.st.-Wenus    itd.

Septener z technicznego punktu widzenia można rysować w różny sposób. Tradycyjnie jednak robi się to bez odrywania ręki zaczynając od Słońca-2   , poprzez: Księżyc-5   , Mars-1   , Merkury-4   , Jowisz-7   , Wenus-3   , Saturn-6    i wracamy do Słońca-2   .

Septener ma wiele zastosowań i opisanie ich wymagałoby właściwie oddzielnego opracowania. Tutaj wspomnę tylko, że idąc zgodnie z tym jak rysujemy Septener, otrzymujemy kolejne dni tygodnia, a dokładniej przyporządkowany im planety. I tak: Słońce- niedziela, Księżyc- poniedziałek, Mars- wtorek, Merkury- środa, Jowisz- czwartek, Wenus-piątek oraz Saturn-sobota.